Informacja o planowanej realizacji projektów współpracy

Informacja o planowanej realizacji projektów współpracy.
Lokalna Grupa Działania Zielona Dolina Odry i Warty wnosi o aneks do umowy ramowej nr 00008-6937-UM0400001/16 z dnia 01.07.2016. w zakresie załącznika nr 1 Strategia Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność w celu zwiększenia wskaźników i kwot zaplanowanych projektów współpracy. Zaistniałe zmiany wynikają ze zmiany Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lipca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Zgodnie z § 1 ust. 2 ww. rozporządzenia limit pomocy dla poddziałania 19.3 zwiększono do 10 % wysokości środków określonych w umowie ramowej zawartej na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności na poddziałanie wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.
Pomysły na projekt współpracy zostały zaczerpnięte z różnych źródeł, które inspirują i pomagają dostosować koncepcje do aktualnych trendów, potrzeb , a także możliwości partnerów. Źródła, które pokazały się pomocne w znalezieniu inspiracji:
Udział w spotkaniach
• Konferencja „Projekty współpracy, a rozwój obszarów wiejskich”. 115 przedstawicieli LGD z 11 krajów Unii Europejskiej – Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Polski, Portugalii, Rumuni, Węgier, Słowacji, Słowenii – dyskutowało w dniach 20-21 września 2018 r. w Targach Kielce o doświadczeniach związanych wdrażaniem projektów służących rozwojowi obszarów wiejskich. Konferencja została zorganizowana przez Piotra Sadłochę – Dyrektora Biura Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej. Peter Toth z ENRD Contact Point w Brukseli wprowadzając w dyskusję zaprezentował rolę Europejskiej Sieci Obszarów Wiejskich, jak również formy wsparcia lgd w poszukiwaniu partnerów. Występująca kolejno Magdalena Mach z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprezentowała zagranicznym grupom zasady wdrażania projektów współpracy obowiązujące w Polsce. Wywołani przez prowadzącego konferencję Ryszarda Kamińskiego – Prezesa Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich – reprezentanci LGD z Finlandii, Portugali i Rumuni przedstawili na jakim etapie wdrażania są projekty współpracy w ich krajach.
• Spotkania Polskiej Sieci LGD,
• Spotkania Regionalnych sieci LGD
• Spotkania z mieszkańcami
Wyzwania społeczne i ekologiczne: Obserwacja problemów społecznych i środowiskowych (jak np. zmiany klimatyczne, wykluczenie społeczne) może pomóc w tworzeniu projektów, które przyniosą korzyści nie tylko firmom, ale i społecznościom.
Inspiracja z platform społecznościowych
Realizacja projektów współpracy pozwala na osiągnięcie celów, które byłyby trudne lub niemożliwe do zrealizowania przez jedną organizację. Współpraca ta sprzyja rozwojowi innowacji, efektywniejszemu wykorzystaniu zasobów, a także przynosi korzyści zarówno biznesowe, jak i społeczne.
Realizacja projektów współpracy wynika z kilku kluczowych powodów, które wiążą się z potrzebą efektywności, innowacji, dostępu do zasobów oraz wspólnych korzyści. Oto główne motywacje do podejmowania współpracy:
Wspólne cele i misje. Zbieżne cele: Organizacje decydują się na współpracę, gdy dostrzegają wspólne cele, które mogą zrealizować szybciej i efektywniej dzięki połączeniu sił. Na przykład, organizacje pozarządowe współpracują w zakresie ochrony środowiska, aby zwiększyć zasięg i skuteczność działań. Realizacja misji: Często partnerzy łączą się, aby zrealizować misję, która jest dla nich priorytetowa, np. wspieranie edukacji lub rozwijanie innowacji technologicznych. Skalowalność działań: Dzięki współpracy organizacje mogą realizować projekty na większą skalę i szybciej osiągnąć efekty, co nie byłoby możliwe w pojedynkę.

LGD planuje realizacje nowych projektów współpracy:
pn. Lubuskie Centa Innowacji.
Projekt współpracy będzie polegał na stworzeniu przez 2 Lokalne Grupy Działania tj. „LGD Zielone Światło” oraz „Zielona Dolina Odry i Warty” trzech innowacyjnych centrów innowacji. Centra będą zlokalizowane w 3 miejscowościach na terenie 3 gmin tj. 1. w Krośnie Odrzańskim – Centrum Innowacji Rekreacji i Fitness. 2. w Słubiach – Centrum Innowacji Rekreacji i Odnowy Biologicznej3. w Gorzycy – Centrum Innowacji 3D

Komora Hiperbaryczna, Komora Kriogeniczna, Drukarka 3D 440 x 330 x 300 mm, Drukarka 3D 800 x 800 x 1200 mm, Skaner 3D, Oprogramowanie do skanera 3D, komputery. Projekt współpracy będzie polegał na ofercie i możliwości korzystania niekomercyjnego przez szkoły z terenu obu LGD z Centrum Innowacji 3D. Szkoły będą miały możliwość włączyć w program kształcenia warsztatów z projektowania i druku 3D. Projekt będzie również polegał na ofercie i możliwości korzystania niekomercyjnego przez osoby z zaleceniami lekarskimi z Centrum Innowacji Rekreacji i Odnowy Biologicznej. Zabiegi w komorze hiperbarycznej mogą stanowić ważną rolę w rehabilitacji osób zmagających się z powikłaniami po przebytym COVID 19. Projekt będzie również polegał na ofercie i możliwości korzystania niekomercyjnego przez kobiety powyżej 50 roku życia z terenu obu LGD. Wykorzystanie innowacyjnych sprzętów fitness pomoże w propagowaniu oraz upowszechnianiu zdrowego trybu życia w lokalnych społecznościach obu LGD, w szczególności wśród kobiet w wieku plus 50 lat. Realizacja projektu pozwoli na korzystanie z planowanych Centrów przez mieszkańców 12 gmin i ponad 100 tyś mieszkańców. Dzięki stworzeniu centrów na terenie dwóch lokalnych grup działania powstaną usługi, procesy oraz produkty, których nie ma oraz brakuje w gminach objętych działaniem LGD. Na terenie obu LGD brak jest technologii i możliwości projektowania i druku w technologii 3D, dlatego dzięki temu centrum i i wokół niego powstać mogą usługi projektowania 3D. Usługi te będą wykorzystywane zarówno w lokalnym przemyśle, jak i w edukacji. Na terenie obu gmin brakuje również nowoczesnych form rekreacji, odnowy biologicznej i fitness takich jak między innymi komora hiperbaryczna, komora kriogeniczna,. Wszystkie te urządzenia pozwolą mieszkańcom skorzystać z nowoczesnych form i usług poprawiających kondycję fizyczną i zdrowie. Dzięki stworzeniu centrów zostanie utworzone przynajmniej 1 miejsce pracy. Na bazie zakupionych sprzętów i technologii powstaną nowe usługi świadczone przez lokalnych przedsiębiorców. Centra również przyczynią się do wzrostu wiedzy oraz świadomości zarówno z zakresu nowych technologii jak i zdrowego trybu życia. LGD Zielone Światło paluje zrealizować: Centrum Innowacji Rekreacji i Fitness.
Realizacja klubu fitness to nie tylko odpowiedź na potrzeby rynku, ale również inwestycja w zdrowie i jakość życia społeczności lokalnej. Wprowadzenie tych innowacyjnych sprzętów i technologii może znacznie podnieść atrakcyjność zajęć, a także zwiększyć motywację klientów do korzystania z usług.
Wzrost zapotrzebowania na usługi fitness i wellness: Trend zdrowego stylu życia: Coraz więcej osób zwraca uwagę na zdrowy tryb życia i potrzebę regularnej aktywności fizycznej. Wzrost świadomości zdrowotnej sprawia, że ludzie chcą dbać o kondycję fizyczną, sylwetkę i ogólne samopoczucie. Rosnąca popularność fitnessu: Zainteresowanie treningiem siłowym, grupowymi zajęciami fitness, jogą czy pilatesem jest coraz większe. Klienci poszukują miejsc, które oferują kompleksowe możliwości realizacji tych zainteresowań.
Korzyści zdrowotne i społeczne dla społeczności: Promocja zdrowia: Fitness klub to inwestycja w zdrowie społeczności lokalnej, pomagająca obniżać ryzyko chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie czy problemy z kręgosłupem. Budowanie relacji społecznych: Klub fitness staje się miejscem, gdzie ludzie mogą spotkać osoby o podobnych zainteresowaniach, co sprzyja nawiązywaniu relacji, budowaniu wsparcia i tworzeniu więzi społecznych.
Szansa na rozwój innowacyjnych usług: Nowoczesne technologie: Wprowadzenie nowych rozwiązań technologicznych. W ramach operacji zostaną w każdym z centrów zakupiono najnowocześniejsze i najbardziej innowacyjne urządzenia w danych kategoriach i specyfikacjach.

Formularz uwag do pobrania